Homer Blog

HOMER 2019 ve Sonrası Vizyon Çalıştayı

13 Mayıs

HOMER Auto Service, 2019 ve Sonrası Vizyon Çalıştayları sonrasında alınan önemli kararları hayata geçirdi

HOMER Auto Service “2019 ve Sonrası Vizyon Çalıştayı” başlığı ile 23 Şubat ve 16 Mart tarihlerinde Green Park Pendik Hotel Convention Center ve Four Points Sheraton Hotel’de yapıldı.

HOMER Auto Service, 2019 yılında bir Network olarak Türkiye genelindeki hizmetlerini, hizmetlerindeki kalite ve farklılığını ortaya çıkarmayı hedefledi.  Bu konudaki uygulamaların Türkiye genelindeki tüm servis noktaları ile fikir birliği içinde alınan kararlarla belirlenebileceğine inanan HOMER “2019 ve Sonrası Vizyon Çalıştayı”nı iki grup halinde tüm Servis Noktalarının katılımı ile gerçekleştirdi.

HOMER’in sektördeki durum tespiti ve belirlenecek vizyona ufuk açmak konusunda sigorta sektöründe uzun yıllar üst düzey yöneticiliklerde bulunmuş olan tecrübeli isimler Okan Utkueri ve Ender Güzeler her iki çalıştayda da analizleri ile değerli katkılarda bulundular.

Belirlenen çalışma gruplarında otomotiv sektörünün servis network uygulamaları konusundaki güncel ihtiyaçları doğrultusunda gerekli hizmetlerin geliştirilmesi, maliyetlerin kontrol altına alınabilmesinin sağlanması, ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartların ve döviz artışlarının onarım maliyetlerinin özellikle de parça ve boya maliyetlerinin artmasına olan etkisi, ortaya çıkan maliyet artışlarının araç onarımında HOMER’i tercih eden kurumlar ve bireyler için minimize edilmesi, rekabet ortamında Servis Noktalarının güçlendirilmesi ve HOMER’in kurumsal uygulama standartlarının belirlenmesi konularında detaylı görüşmeler yapıldı.

Ayrıca HOMER’in yol haritasının gözden geçirilmesi, yakın orta ve uzak gelecek için iş planları, çalışma alanlarında gerçekleşecek olası değişimler ve bunlara göre yapılması gerekenler konu edildi.

Son bölümde araç onarımlarının maliyet artışlarının minimize edilmesi konusunda HOMER Merkez Ar-Ge araştırmaları ve sonuçları değerlendirildi.

Her iki çalıştayda yapılan sunumlar, grup çalışmaları,  analizler sonucunda eğitim, tanıtım ve iletişim konusunda çalışmaların yoğunlaştırılmasına, Servis Noktalarında ekipman ve donanımın etkin bir biçimde standartlaştırılmasına, HOMER Merkez Ar-Ge’de araştırma ve testleri yapılan ekipman ve uygulamaların standart olarak uygulamaya alınmasına karar verildi.

Alınan kararlar ile Servis Networkü oluşumlarının geleceğine yapılacak katkının gözardı edilemeyeceğini vurgulayan HOMER Genel Müdürü Haluk Yeşilbayraktar, Genel Müdürlük ve Servis Noktalarının hiç vakit kaybetmeden uygulamalara başladığını belirtti.

© Homer Auto Service 2019. Tüm Hakları Saklıdır

Homer Lastik Yönetim ve Saklama Hizmetleri HLD Yedek Parça Tedarik Lemma Systems